UKRAYNA LİZBON’DA YER ALAMAYABİLİR!

EBU, bugün yayınladığı bildiride Ukraynalı yayıncı kuruluşu UA:PBC’nin finansal zorunluklar içinde bulunduğunu ve Nisan ayına kadar kapatılabileceğini duyurdu.

Yaklaşık iki hafta önce Vidbir 2018’i kazanıp Ukrayna’yı Lizbon’da temsil etme hakkı kazanan Melovin’in sahneye çıkıp çıkamayacağı halen bilinmiyor.

DAHA ÖNCE BÖYLE BİR DURUM YAŞANDI MI?

Birkaç yıl geriye şöyle bir dönüp baktığımızda 2016 yılında Romanya temsilcisini ulusal finalle seçerek Ovidiu Anton’un Moment Of Silence şarkısıyla Stockholm’de sahne alacağı duyurulmuştu fakat yarışmaya 1 ay kala ülke Eurovision Şarkı Yarışmasından diskalifiye edilmişti. Sebep olarak ise kanalın EBU’ya olan borcu gösterilmişti.

2017 Eurovision Şarkı Yarışması’nın ardından İsrailli yayıncı kuruluşun kapatılacağı açıklanmış fakat EBU bu durumun İsrail’in Eurovision’a katılımına engel oluşturmayacağını belirtmiş ve yeni açılan kanal yayıncı kuruluş haline getirilmişti.

Birkaç ay geriye gidersek, Makedonya neredeyse Romanya’nın 2016’da yaşadığı durumun kurbanı olacaktı. EBU, 2018’in tam katılımcıları listesini yayınladı ve Makedonya daha önce katılacağını açıklamış olmasına rağmen listede adı yoktu. EBU, Makedonya’yı finansal borçlar sebebiyle diskalifiye ettiğini açıkladı fakat aradan çok geçmeden Makedonya’nın 2018’de sahnede olacağı duyuruldu. Makedonya’yı Eye Cue temsil edecek.

Bir cevap yazın