KRİZ KAPIDA: İSVEÇ ÇEKİLİYOR MU?

İsveç son yıllarda gerek aldığı dereceleriyle gerekse Melodifestivalen’le Eurovision’un en önemli ülkelerinden biri haline geldi.

Eurovision 2018’i İsrail’in kazanmasıyla ev sahibi şehir olarak Tel-Aviv’den çok Kudüs’ün adının dillendirilmesi ve ABD’nin büyükelçiliğini Tel-Aviv’den Kudüs’e taşıması sırasında çıkan gösterilerde onlarca Filistinlinin öldürülmesinin gölgesinde yeni bir kriz doğdu.

Geçtiğimiz aylarda BM’de oylanan ”Kudüs, İsrail’in başkentidir.” tasarısını birçok Avrupa ülkesi reddetmişti, işte bunu da göz önünde bulunduran birçok insan birtakım ülkelerin bu sene çekilerek Eurovision’u boykot edebileceği dillendiriliyor.

İsveç Parlamentosu’nda hükümette yer almayan ama 21 milletvekiliyle hükümete güven oyu sağlayan ”Vänsterpartiet” sol partisinin Malmö yapılanması Eurovision’u boykot isteğini dillendirildi!

Yıllardır Eurovision’da yarışıyoruz. Eurovision halkımızın çoğu için eğlence ve dans fakat Eurovision aynı zamanda ülkeler için kendilerini bir pazarlama yoludur. İsrail, onca kınamaya rağmen Filistin halkına halen zulmediyor ve hukuku ihlal ediyor. Bu sebeplerden, bu büyük organizasyona İsrail’in ev sahipliği yapmasını doğru bulmuyor ve boykot etmeye davet ediyoruz.

Sizce İsveç’i Kudüs’te veya Tel-Aviv’de sahnede görebilecek miyiz?

Bir cevap yazın